A zongora olyan hangszer, ahol a húrok billentyű és az ahhoz kapcsolódó mechanika segítségével szólalnak meg. Már az ókorban is megjelentek hasonló működésű hangszerek, természetesen jóval kezdetlegesebb megoldásokkal. A zongora közvetlen elődje a klavikord, amely egy asztalra helyezhető, téglatest alakú hangszer, mégis a némileg később megalkotott, azonban virtuózabb játékot lehetővé tévő csembaló volt a szalonok kedvelt hangszere. A zongora ennek a továbbfejlesztett változata, amely a csembalóval szemben egy olyan hangszer, amelynek hangereje már befolyásolható a billentyű leütésének erejével. Többek között ezért is lett hamar népszerű, sokkal dinamikusabb előadásmód lehetőségét nyújtotta, a pedál használatával pedig tovább árnyalhatták a hangszíneket. Hosszú ideig a csembaló volt a legkedveltebb hangszer, de a zongora lágyabb, árnyaltabb hangokat adott, a művészek jobban kedvelték, így a tizenkilencedik század közepén hamar népszerűvé vált elődjéhez képest. Az új és használt zongorák, pianínók billentyűje ötvenkettő fehér és harminchat fekete billentyűből áll.
A legkiválóbb zongorákat a mai napig elkötelezett és tapasztalt mesterek nagyrészt kézzel készítik, míves munkák, egyedi darabok, a modern és környezetbarát technológia felhasználásával.
Mindenekelőtt döntsük el, hogy zongorát vagy pianínót szeretnénk vásárolni. Ez a helyiség nagyságától, és az anyagi lehetőségektől is függ. Ha magánembertől vásárolnánk, mindenképpen vigyünk magunkkal egy hozzáértő embert, aki meg tudja mondani, hogy milyen állapotban van a kérdéses hangszer. A használt zongorák, pianínók esetében a külső csalóka lehet, a hibátlan külalak hibás, javíthatatlan belsőt takarhat. A magán eladók piacán igen nagy a választék, azonban az itt fellelhető hangszerek nagy része már elavult, melyek zeneoktatás, tanulás céljára nem alkalmasak, ezért fontos, hogy ne egyedül döntsük el ezt a kérdést.
Zongorateremből vásárolni biztosabb megoldás lehet, mert utána lehet nézni a cégnek, a tevékenységének, referenciáinak. Sajnos belefuthatunk olyan kereskedőkbe is, akik külföldről szereznek be kidobott, használt zongorákat, pianínókat, és itthon értékesítik azokat, ezért javasoljuk, hogy egy valóban hozzáértő szakembert hívjunk segítségül, aki komplexen átlátja a hangszer több ezer alkatrészének működési elvét, felfedezheti az esetleges hibákat, és hiteles tanácsot tudni adni azzal kapcsolatban, hogy érdeme-e a hangszerrel foglalkozni. Ha ezeket a szempontokat tüzetesen végignézi, nem kerülhetünk kellemetlen helyzetbe.
A használt zongorák, pianínók többféle méretben, színben és kivitelben kaphatóak. Vásárláskor az is egy kérdés, hogy ki fogja használni a hangszert. Ha tanulni szeretnénk rajta, elég egy jobb minőségű pianínót venni, mert egy jól kiválasztott pianínó néha vetekszik egy kisebb zongora hangzásával. Léteznek olyan kisebb méretű zongorák, amelyeket direkt otthoni gyakorlásra alakítottak ki, ezek az úgynevezett rövid zongorák. Ezeknek mérete 140 és 170 cm között van. A nagyobb modelleket olyan személyeknek ajánljuk, akik megfelelő nagyságú teret tudnak biztosítani a használt zongorák, pianínók számára, hiszen a megfelelő tér és akusztika nagyon fontos a hangszer megszólaltatása során.
Az új és a használt zongorák, pianínók a megvásárlásuk pillanatától gondoskodást igényelnek. Először is meg kell találni a végleges helyét a lakásban, iskolában, koncertteremben, meg kell védenünk a környezeti hatásoktól, ne tegyük ki erős napsugárzásnak, ne állítsuk huzatba vagy párás helyre. A zongora anyaga, a fa, a fém a speciális ragasztó és a filc érzékenyen reagál a hőmérsékletre, a porra, nedvességre, ezért óvatosan kell végezni a tisztítását, hogy ne okozzunk kárt benne. Ezen kívül fontos a rendszeres karbantartás, aminek gyakorisága attól függ, mennyit játszanak az adott hangszeren, de nagyon fontos, hogy minden esetben kérjük szakember segítségét.