A zongora egy billentyűs hangszer, melyben a hangszekrényben kifeszített fémhúrok összeköttetésben állnak a billentyűzettel, és így szólalnak meg a hangok. Hamar népszerűvé vált, talán ez annak is köszönhető, hogy egyszerre több szólamot lehet megszólaltatni, ezért zenekari művek, kórusművek kedvelt hangszerévé vált.
Magyar nevét Barczafalvi Szabó Dávidnak köszönhetjük, aki a nyelvújítás korában még számtalan magyar szót talált ki. Nem akarta átvenni a külföldi cembalo, pianoforte és egyéb neveket, melyek a hangszer alkotóelemeiből születtek, Barczafalvi viszont a hangszer hangzásából indult ki, mely a zeng, zsong szóból eredeztethető, és az orgona nevével ötvözte, így alakult ki a ma is ismert név.
Mindazok a hangszerek, melynek húrjai billentyűk segítségével szólalnak meg, rokonságban állnak a zongorával. Azonban az orgona volt az a hangszer, ahol a a kifeszített húrokat egy gépezet, a billentyűzet szólaltatja meg, ellentétben mondjuk a cimbalommal.
A rokonok között található a klavikord, mely egy asztalra helyezhető hangszer, ahol keresztben voltak kifeszítve a húrok, melyeket az úgynevezett tangentek segítségével szólaltattak meg. Működési elve eltér a csembalótól vagy a spinéttől, ahol a húrokat billentyűzet beiktatásával, de pengetéssel szólaltatták meg.
Bartolomeo Cristofori volt az első hangszerkészítő, aki 1709-ben egy olyan csembalót készített, amely képes volt különböző hangerősségek megszólaltatására. A hangszert továbbra is csembalónak hívták, csak később, 1732-ben kapta a pianofortéből rövidített piano nevet.
A csembalóval szemben a zongora több lehetőséget nyújtott a dinamikában, valamint a pedál használatával további finomításokat tett lehetővé.
A hangszert folyamatosan fejlesztették, egyre több zeneszerző is megkedvelte és írt darabokat kifejezetten erre a hangszerre. A mai formáját a huszadik század elején kapta.
A hangszerrel együtt a billentyűzet is folyamatosan változott az idők folyamán, a ma ismert billentyűsor 88 billentyűből áll, melyből 52 fehér és 36 fekete. A bécsi Bösendorfer cég készíti a legnagyobb hangterjedelmű koncertzongorát, amely nyolc oktávot fog át.
A hangversenyzongora igen nagy méretű, nagy terekben érvényesül, viszont annak idején nagyon kedvelt hangszere volt a házi koncerteknek is. Ahogy a lakások mérete megváltozott az évek alatt, úgy alakult ki egy kisebb méretű zongora, amely elfért ezekben a kisebb terekben is. Ez a pianino, mely a mai napig megtalálható azokban az otthonokban, ahol zenét tanulnak és otthon gyakorolnak. Ez a helytakarékos hangszer pont úgy működik, mint a nagy testvére, csak a húrok nem vízszintesen vannak kifeszítve, így sok helyet takarít meg. Iskolai koncertek, zeneiskolák kedvelt hangszere, mert nemcsak kevesebb helyet foglal, de olcsóbb is.
Akármilyen drága és márkás hangszert vásárolunk, mit sem ér, ha nincs megfelelően hangolva. Egy zongora csak akkor tud kiteljesedni, ha megfelelően felhangolják. Ezt a tevékenységet érdemes szakemberre bízni, mert csak ő tudja a maximumot kihozni a hangszerből.
A hangolást félévente végezzük el, így biztosak lehetünk a tökéletes hangzásban. A folyamat nem tart tovább másfél óránál, de ezalatt az idő alatt a szakember felméri a hangszer állapotát is, és figyelmeztet az esetleges hibákra, amiket javasolt kiküszöbölni.
Mivel egy igen érzékeny hangszerről van szó, nem mindegy az sem, hogy hol és milyen körülmények között tartjuk. A folyton változó hőmérséklet nem tesz jót a hangzásnak, sőt a fűtés sem, ezért érdemes az egyik hangolást a fűtési szezon elejére tenni.
Ha megtaláltuk a helyét a lakásban vagy az iskolában, akkor ne mozgassuk, ne rakjuk máshová, mert nem tesz jót neki. A zongora nem szereti a párás levegőt sem, ezért jól meg kell gondolni, hova is helyezzük.
Ha folyamatosan karbantartjuk hangszerünket, az meg fogja hálálni. Nemcsak gyönyörűen fog szólni, hanem az élettartama is hosszabb lesz, így tovább élvezhetjük a csodaszép hangját.
Amennyiben használt zongorát szeretne venni, mindenképpen kérje ki szakember véleményét, mert olyan rejtett hibái is lehetnek a hangszernek, amelynek a javítása nagy költséggel járna. Egy jól karbantartott zongora csodálatos zenei élményeket nyújthat számunkra.